Siatkarski mundial [Angelika Chroboczek]

 

Organizacja 18. Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn przypadała Polsce. Turniej zostanie rozegrany od 30 sierpnia do 21 września 2014 r. w 6 miastach Polski. W mistrzostwach świata wezmą udział 24 czołowe reprezentacje. Po raz pierwszy siatkarski mundial zostanie rozegrany w Polsce.

            Mecze Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2014 rozgrywane będą w Bydgoszczy, Katowicach, Krakowie, Sopocie, Wrocławiu i Warszawie.Sprzedaż biletów rozpocznie się na początku marca 2014, w tym samym czasie w podróż po Polsce wyruszy puchar, o który będą walczyć najlepsi siatkarze świata. 

            Po raz pierwszy w siatkarskim mundialu wystąpią 24 zespoły. Polska jako gospodarz nie brała udziału w eliminacjach. Oprócz biało-czerwonych miejsce miały zapewnione także Brazylia i Argentyna (finaliści mistrzostw Ameryki Południowej), Rosja i Włochy (finaliści ostatnich mistrzostw Europy), Wenezuela (zwycięzca kontynentalnego turnieju kwalifikacyjnego).

                Mistrzostwa rozpoczną się na Stadionie Narodowym w Warszawie 30 sierpnia, gdzie reprezentacja Polski podejmie drużynę Serbii. Ten pojedynek będzie miało możliwość zobaczyć na żywo ok. 60 tys. kibiców. Będzie to pierwszy taki mecz od ponad sześćdziesięciu lat rozegrany na tego typu obiekcie. Mecze siatkówki tego formatu ostatni raz gościły na stadionie w Moskwie w 1952 roku.

            27 stycznia br. w Sali Kongresowej w Warszawie odbyło się losowanie czterech grup MŚ 2014. O końcowym składzie poszczególnych grup w “polskim mundialu” zadecydowały “sierotki”, w roli których tego wieczoru wystąpili: Vladimir Grbić, Lorenzo Bernardi i Tomasz Wójtowicz.

            Do grupy A, która swoje mecze będzie rozgrywać we Wrocławiu trafiły:  Polska, Argentyna, Serbia, Australia i drużyna, która uzyska trzecie miejsce podczas eliminacji w Afryce i Wenezueli.

            Drużyny z grupy B będą swoje mecze rozgrywały w Katowicach. W tej grupie znalazła się: Brazylia, druga drużyna ze strefy NORCECA (Ameryka Północna, Centralna i Karaiby), Niemcy, pierwsza drużyna ze strefy CAVB (Afryka), Korea i Finlandia.
            Do Gdańska zawitają drużyny grające w grupie C: Rosja, Bułgaria, trzecia drużyna ze strefy NORCECA, druga drużyna ze strefy CAVB, Chiny i piąta drużyna ze strefy NORCECA.
            Grupa D rozgrywać swoje mecze będzie w nowo wybudowanej hali w Krakowie. Swoje mecze zagrają tam reprezentacje Włoch, pierwszej drużyny ze strefy NORCECA, Iran, Francja, czwarta drużyna ze strefy NORCECA i Belgia.
            Po zakończeniu pierwszej fazy rozgrywek,  zostaną utworzone grupy E i F. Grupę E stworzą cztery pierwsze zespoły z grupy A i cztery najlepsze zespoły z grupy D, swe mecze zagrają w Łodzi i Bydgoszczy. Grupa F powstanie z czterech najlepszych zespołów grupy B i czterech pierwszych drużyn grupy C, mecze rozegrają w Katowicach i Wrocławiu.

            Następnie zostanie wyłonionych sześć drużyn, które podzielone zostaną na dwie grupy: G i H. Drużyny, które na tym etapie zajmą trzecie miejsce w swoich grupach zagrają o 5. miejsce. Po dwie czołowe reprezentacje grup G i H powalczą o medale Mistrzostw Świata. Finałowa faza MŚ rozegrana zostanie w katowickim Spodku, który jest mekką polskiej siatkówki. Miejmy nadzieję, że w tym gronie znajdą się podopieczni Stefana Antigi…

            Polscy siatkarze na zdobycie w tym turnieju złota mają takie same szanse jak pozostałe 23 drużyny, ale miejmy nadzieję, że to właśnie biało-czerwoni staną na najwyższym stopniu podium 21 września w Katowicach. Miejmy nadzieję, że nowi trenerzy jakimi są niedoświadczony w roli trenera, aktualnie przyjmujący siedmiokrotnego Mistrza Polski PGE Skry Bełchatów francuz- Stephan Antiga oraz jego rodak Philippe Blain, poprowadzą  polską reprezentację siatkarzy, drogą która zaprowadzi ich do złota.