20 000 dla uczniów [tekst publikowany w Tygodniku Rybnickim]

 

,,Szkoła Partycypacji” to projekt, którego uczestnikami są uczniowie rybnickich szkół. To akcja, która angażuje młodzież do       działania na rzecz szkoły. Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia jest Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych (CRIS).

 ,,Szkoła Partycypacji” to projekt, którego uczestnikami są uczniowie rybnickich szkół. To akcja, która angażuje młodzież do działania na rzecz szkoły. Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia jest Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych (CRIS). 

Do projektu mogło przystąpić tylko pięć szkół, dlatego też zorganizowano losowanie. Szczęście uśmiechnęło się między innymi do Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych oraz V Liceum Ogólnokształcącego, szkół mieszczących się na terenie dzielnicy Maroko Nowiny. Każda z pięciu szkół otrzymała po 20.000 zł. Kwotą tą będą mogli dysponować uczniowie.

V LO – trzy projekty jeden cel

Zapowiedź projektu przyniosła liczne dyskusje i ciekawe pomysły. Ostatecznie w V LO o dofinansowanie walczyły trzy projekty: ,,Radiowa piątka”, ,,Udoskonalenie sprzętu sportowego i poprawa jakości lekcji wychowania fizycznego” oraz ,,Licealny kinomaniak”. Rywalizacja była zacięta, a w szkole zorganizowano świetne kampanie reklamowe: ,,Pomysłodawcy tych projektów dawali o sobie znać zarówno w szkole, jak i na portalach internetowych. Oprócz pojawiających się na ścianach plakatów uczniowie nosili reklamujące projekt koszulki i rozdawali wlepki, a nawet zorganizowali flash mob: Harlem Shake”- mówi Marta, uczennica V LO.

W czasie działań przygotowawczych, odbywały się spotkania z pracownikami CRIS-u, którzy czynnie wspierali młodzież w realizacji ich pomysłów. Cel jest jeden – rozwój aspiracji młodych ludzi.

ZSEU – okno na nowe możliwości

Największą ilość projektów, bo aż siedem (,,Romeo niech umiera a Julia sobie śpiewa” ,, Fotografia oczami obiektywu”,, Sportowe marzenia” ,,Blaszany Odlot”,, Aktywność fizyczna w rytmie Dancehallu” ,,Otwórz okno na Wi-Fi!”,, Z książką przez wieki”) zaprezentowali uczniowie ZSEU.

Liderzy poszczególnych projektów przedstawiali multimedialne prezentację i opowiadali  o swoich pomysłach. Największym powodzeniem cieszyły się te działania, które wychodziły naprzeciw bieżącym potrzebom uczniów, np.: wyjazdy sportowe, zakup książek do biblioteki oraz szkolne WiFi.

 Czynny udział projekcie wzięła także Rada Młodzieżowa: ,, Dzięki zaangażowaniu samorządu uczniowskiego uzyskaliśmy przepustkę do realizacji projektu Szafki szkolne. Już na starcie przeprowadzono 20 godzinne warsztaty, które wprowadziły nas w zagadnienia projektowe – skomentował Mateusz, przewodniczący szkoły.

„Szkoła partycypacji” należy do tych inicjatyw, które rozwijają nie tylko wyobraźnię młodego człowieka, ale również pozwalają młodzieży aktywnie uczestniczyć w życiu szkoły, a tym samym zdobywać nowe, cenne doświadczenie.

Dzięki takim działaniom szkoła po części staje się bardziej przyjazna, a czas w niej spędzony jest nie tylko nauką. Liczymy na to, że to nie ostatni z projektów, który zaproponuje rybnickiej młodzieży CRIS. Czekamy na efekty i realizację kolejnych pomysłów!

Magdalena Magiera, Karolina Pytlowska